Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: OKO

avatar

280116

Planeta X

Tak se zdá, že další velká planeta v naší SS opravdu existuje. Zatím je to jen mínění dvou astronomů (Mike Brown, Konstantin Batygin) z Caltechu, které je ovšem podloženo matematickým modelem zohledňujícím chování objektů v Kuiperově pásu. Pikantní je, že původně chtěli naopak prokázat, že za Neptunem už se žádná další velká planeta nenachází.

Koukněte na krátké video, kde je kromě rozhovoru s oběma astronomy také animace předpokládané oběžné dráhy planety X:


Základní údaje

  • 5x až 10x hmotnější než Země, průměr 2x až 4x větší než Země
  • Průměrná vzdálenost od slunce je asi 90 miliard kilometrů. Pro srovnání Neptun je vzdálen cca 5,5 miliard kilometrů
  • Eliptická oběžná dráha. Planeta Slunce oběhne jednou za 10 až 15 tisíc let. Pro srovnání Neptunu to trvá 165 let.


Zjevně se nejedná o plynného obra. Jak to vidím, nejspíš to bude kamenná planeta s pevným povrchem a o něco menší celkovou hustotou, než má Země (vycházím z dolní hranice rozpětí předpovědi ohledně průměru a hmotnosti).
Nyní ještě zbývá existenci tělesa definitivně potvrdit přímým pozorováním teleskopy. Prý to bude fuška, ale mělo by to jít. Tak uvidíme.

Spekulace
V souvislosti s touto planetou mne napadá hned několik otázek:

  • Nebude to nakonec ta planeta, o které se dle Sitchina zmiňují starověké sumerské texty (Nibiru)? Nemyslím, si, že by se po povrchu tohoto pravděpodobně na kost zmrzlého tělesa procházeli Anunnakiové, ale už ten fakt, že se ve starověkých textech dočítáme o další velké planetě obíhající velmi daleko od Slunce a ono se to ukáže jako pravdivé, mi přijde zajímavé. Tedy pokud to v těch textech opravdu je. Ověřit si to bohužel nemám jak.
  • Nemohla by tato planeta mít na svědomí vychylování menších objektů v Kuiperově pásu a následně jejich víceméně pravidelné impakty na Zemi? Jedna z hypotéz předpokládá, že velká potopa zmiňovaná snad ve všech starověkých textech byla způsobena pádem komety do moře před asi 10 000 lety... 

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking