Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: OKO

avatar

210816

Počet obyvatelných světů v naší galaxii

Ještě v nedávné době se předpokládalo, že planetární soustavy u hvězd nejsou příliš časté. Z toho vycházely i pesimistické názory, že planety, na kterých budou panovat srovnatelné podmínky se Zemí, budou výjimka nebo možná ani neexistují. Po objevech prvních exoplenet se začalo ukazovat, že planetární soustavy nebudou nic výjimečného. Spolu s tím se logicky začaly měnit i odhady počtu planet v galaxii a začaly sílit názory, že Zemi podobných planet může být v galaxii přece jen o něco více.

První exoplaneta u běžné hvězdy byla objevena a potvrzena 6. října 1995. Je to dnes tedy více než 20 let. K objevu došlo metodou nepřímého pozorování, kdy se měří nepatrné kmitání mateřské hvězdy způsobené obíhající planetou (hvězda i planeto obíhají okolo společného těžiště). Aby byly kmity hvězdy detekovatelné tehdejšími přístroji, musela je způsobovat masivní planeta. Není proto divu, že první objevenou exoplanetou byl masivní plynný obr.Metod pro detekci exoplanet je dnes přibližně 10. Druhou velmi úspěšnou metodou je sledování drobného poklesu jasu hvězdy v okamžiku průletu planety před hvězdou. Touto metodou pátrá po exoplanetách, kromě pozemských teleskopů, od roku 2009 i vesmírný teleskop Kepler. Metoda je schopna odhalit i menší planety. Má však zjevné omezení v tom, že pozorovatel musí být v rovině oběžné dráhy planet.Díky technologickému pokroku počet objevených soustav s exoplanetami zdárně roste. V roce 2014 už to bylo okolo 1700 potvrzených exoplanet a odhad obyvatelných planet v galaxii optimisticky stoupl na 100 milionů. Ukazuje se, že menší kamenné planety jsou častější, než plynní obři. Dále se ukazuje, že planetární systémy jsou běžné i u červených trpaslíků (malé hvězdy, jejichž životnost je řádově delší, než životnost hvězd podobných Slunci), kterých je v galaxii více, než "klasických" hvězd.

Dnes jsou odhady na úrovni desítek miliard potenciálně obyvatelných planet podobných Zemi. A úvahy jdou dále. K obyvatelným světům bude nejspíše nutno započítat i měsíce plynných obrů nacházejících se v obyvatelné zóně mateřské hvězdy. To jsou další desítky miliard potenciálně obyvatelných světů. A k tomu je třeba si uvědomit, že se zde bavíme o počtu světů, na kterých jsou podmínky srovnatelné s podmínkami na Zemi. Nikde ale není psáno, že zrovna tyto podmínky jsou ty jediné umožňující rozvoj života.

Zajímavé odkazy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Exoplaneta
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kepler_(sonda)

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive