Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: OKO

120316

Tříděním odpadu ve vyspělých zemích škodíte!

Nadpis je asi červeným hadrem na býka pro všechny ekologicky smýšlející lidi. Dobře si to uvědomuji, přesto si myslím, že je to pravda (jakkoliv jsem sám také ekologicky uvědomělý).

Nejprve si položte otázku, kdo jsou největší producenti směsného odpadu a na nějaké třídění kašlou. Kdo jsou ti, kdo naši planetu tímto svinstvem zaneřáďují v neuvěřitelném měřítku. Ano, jsou to agresivně nastupující ekonomiky, jako například Indie, Čína, ...
Teď si položte otázku, co je řešením pro lidstvo v otázce likvidace a recyklace směsného odpadu, kterého už jsme vyprodukovali ohromné množství. Podle mne je to levná technologie, která bude směsný odpad schopna roztřídit a maximálně separovat znovupoužitelné obsažené materiály a poskytnout je zpět do oběhu surovin. Pro firmu s takovouto technologií by byla skládka něco jako zlatý důl.
No a teď si položme otázku, kdo je schopen/ochoten takovou technologii vyvinout. Je to snad ona Indie nebo Čína? V současné době těžko. Spíše USA nebo stará dobrá Evropa. Jenže v těchto ekonomikách to funguje jasně. Na konci snažení musí být zisk a náklady je nutno minimalizovat. Takže jak "motivujeme" schopné technologické firmy, zabývající se zpracováním odpadu k tomu, aby takovou technologii vyvinuly? Tím, že odpad třídíme a dáváme jim tak suroviny přímo na podnosu? To je asi k masivním investicím do technologie, která si poradí se směsným odpadem, moc nemotivuje že?
Takže já prostě jen říkám, že tříděním odpadu usnadňujeme život firmám, které by jinak musely mnohem více investovat do vývoje nových technologií zpracování odpadu a tím vlastně pokrok v této oblasti brzdíme.

PS: nebojte, já také třídím. Ale občas mám takové nutkání do kontejneru s umělou hmotou přisypat trochu skla, kamení nebo železa, a podpořit tak vývoj oné kýžené technologie :-))

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking