Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: SemTam

avatar

260216

Transakční analýza

Transakční analýza je v psychologii poměrně nový přístup. V 60. letech minulého století ho představil americký psycholog Eric Berne. 

Novátorská je především celkovým pojetím - nejde v ní primárně o popis jednotlivce, osobnosti. To je pouze jeden ze vstupů, na kterém transakční analýza rozpracovává klasifikaci a popis schémat interakce - od samoty (nulová interakce), přes rituály, tlachání, až po hry (konstruktivní - win-win, či destruktivní - win-loss nebo loss-loss).

Český překlad je k sehnání pod názvem "Jak si lidé hrají". Na Google lze najít pod tímto názvem PDF, případně stačí vyhledat i odkazy pro heslo "transakční analýza". Pro ty, kteří mají méně času, možná přijde vhod extrakt v češtině, který je dostupný pod odkazem: https://is.muni.cz/el/1423/podzim2004/PSY749/PRIRUCKA_TA.rtf. Osobně mi uvedený RTF dokument přišel velmi inspirativní, a pomohl mi v lecčems lépe poznat sebe, druhé, i důvody proč některé situace dopadaly jak dopadaly (a občas ještě pořád dopadají :-)). Přeji příjemné čtení a hodně úsměvů nad věcmi či vzpomínkami, které nás ještě nedávno rozčilovaly.Naposledy upravil OKO dne 26/2/2016, 7:34 am, celkově upraveno 1 krát (Reason for editing : Link)

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking