Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: Admin

http://nemozny.superforum.pro
220216

Co způsobuje dekoherenci?

Nejprve zjednodušeně, co to je dekoherence. Dekoherence je "kolaps vlnové funkce". Nic moc co? No tak jinak. Vlastně to znamená, že něco bylo detekováno (změřeno) a proto to již musí mít konkrétní atributy. Realita, jak tomu říkáme, je utvářena právě tím, že neustále dochází k detekci/měření a následně dekoherenci. Jinak by žádná realita nebyla, byl by to jen kotlík všech možných stavů.
Jenže co je to něco, co je schopno "měřit"? Dnes to vypadá tak, že hmota sama. Čím hmotnější objekt, tím více vnitřního měření a tím více reálný je... Jiní tvrdí, že vědomí (ať už je to cokoliv)...
Já mám odlišný názor. Podstatné podle mne je, zda se informace "setká" s živou entitou. Dokud k tomu nedojde, nedojde ani k dekoherenci. Jinými slovy tvrdím, že realitu vlastně formuje život sám.
Samozřejmě se mohu mýlit. Důkaz o omylu/pravdivosti mé hypotézy by mohl přinést pokus s vysláním živých virů proti dvouštěrbině. Některé laboratoře už se o to snaží. Zatím největší "objekty" byly fullereny, což jsou poměrně velké molekuly o stovkách atomů. U nich se vlnové chování jednoznačně projevuje. Pokud mám pravdu já (pravděpodobnost je malinká), tak se vlnové chování u živých virů (tisíce atomů) neprojeví. Budou v neustálé dekoherenci samy se sebou, protože žijí.

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking