Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: OKO

avatar

240116

Opravdová náhoda, nepravá náhoda a pseudonáhoda

Náhoda. Slovo jako každé jiné, používáme ho denně. Jenže co to vlastně je ta náhoda? S náhodou to ve skutečnosti není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. To, co si běžně lidé představují pod souhrnným pojmem náhoda, lze totiž rozdělit, jak už název tématu napovídá, do tří kategorií (nejméně).

Pseudonáhoda


Jsou náhodná čísla generovaná programem v počítači náhoda? Ne nejsou. Softvérové generátory náhodných čísel patří do kategorie pseudonáhody. Je to logické. Program je totiž jen soubor instrukcí, který stroji říká, co přesně má dělat. Takže pokud znáte program, který v počítači generuje "náhodná" čísla, víte také přesně, jaké bude to další. Ono je to ještě o malinko komplikovanější, ale v podstatě je to tak jednoduché, jak jsem napsal.

Nepravá náhoda


Běžně za náhodu považujeme například výsledek hodu kostkou. Toto ve skutečnosti opravdová náhoda není. Pokud byste měli model, který by dostatečně přesně simuloval parametry prostředí a kostky, byli byste schopni výsledek hodu přesně předpovědět. Respektive ten model by vám řekl, co na kostce padne a kde přesně na stole skončí, pokud znáte výchozí polohu kostky a vektor síly hodu. A samozřejmě i naopak, mohli byste si určit, kde má kostka skončit a co na ní má padnout a model by vám nabídl množinu výchozích poloh kostky a vektory síly hodu, které vedou na kýžený výsledek. To, že v běžném životě nejsme schopni hodit kostkou tak, aby padlo to, co potřebujeme, není dáno nahodilostí ale složitostí parametrů a jejich vztahů (model), které vstupují do hry. Do této kategorie patří například i počasí, kde, jak se říká, mávnutí motýlích křídel v Brazílii může nakonec vyústit v tornádo v Texasu.


Opravdová náhoda


Opravdovou náhodu dnes nejspíš pozorujeme na kvantové úrovni. V tomto mikrosvětě se zdá být vše "na hlavu". Logika z našeho běžného života jakoby selhává. Zde se ukazuje, že náhoda je nejspíš jedním ze základních principů přírody. Na rozdíl od předchozích dvou kategorií zde prostě neexistuje ani teoreticky způsob, jak s jistotou předpovědět výsledek nějakého experimentu. Výsledky jsou vždy v nějakém rozmezí pravděpodobnosti. Takže nakonec to vypadá, že Bůh přece jen hraje v kostky a zdá se to být jeho nejoblíbenější hra.
Je samozřejmě možné, že to, co považujeme za "opravdovou" náhodu, jsou ve skutečnosti jen projevy fyziky "pod povrchem", kterou zatím neznáme. Čas ukáže.Pár slov závěrem

Osobně jsem přesvědčen, že "opravdová" náhoda, kterou pozorujeme na kvantové úrovni, je opravdu základní přírodní zákon. Bez této náhody by totiž neexistovalo nic jako je například svobodná vůle. Svět by bylo deterministické a nudné místo, jehož další vývoj by byl předem dán. K čemu by to tady potom všechno bylo. No ne?  Naposledy upravil OKO dne 13/2/2016, 1:25 am, celkově upraveno 8 krát (Reason for editing : Design)

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking