Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: OKO

avatar

120216

Gravitační vlny velmi pravděpodobně potvrzeny

Vědcům se podařilo pomocí laserového interferometru (LIGO) zachytit gravitační vlny pocházející z kolize dvou černých děr. Na "lovu" gravitačních vln pracovaly v tandemu nezávisle dvě laboratoře: livingstonská (Lousiana) a hanfordská (Washington), které obě v rozmezí sedmi milisekund potvrdili pozitivní detekci gravitačních vln. K historickému okamžiku došlo 14. září 2015.„Kolidující černé díry, které vyprodukovaly gravitační vlny, vyvolaly násilnou bouři v předivu času a prostoru, bouři, která čas zrychlila, zase zpomalila a znovu zrychlila, bouři, v níž se prostor ohnul na jednu, a pak na druhou stranu," řekla na tiskové konferenci Gabriela Gonzalezová ze Státní univerzity v Louisianě.
LIGO využívá laserového paprsku, který se vysílá do čtyři kilometry dlouhých vakuových trubic. Analýza odrazu v zrcadlech na konci trubic umožňuje zjistit drobné změny vzdálenosti mezi zrcadly. Při průchodu gravitačních vln se vzdálenost mezi zrcadly zvětšuje a zmenšuje, jak prostor expanduje a smršťuje se. Zařízení je extrémně složité, protože změny jsou menší než milióntina velikosti atomu. Proto je potřeba, aby obě zařízení ležela dostatečně daleko od sebe, v tomto případě zhruba tři tisíce kilometru.

Pokud se opravdu potvrdí, že jde o gravitační vlny, bude to největší objev desetiletí spolu s objevem Higgsova bossonu. "Je to doopravdy vzrušující událost," komentoval informaci pro agenturu Reuters ředitel amerického Ústavu pro gravitaci a vesmír. Abhay Ashtekarm, "otevírá to úplně nové okno pro studium vesmíru."
Podle Saula Teukolského z Cornellovy univerzity jde o jeden z největších vědeckých objevů za poslední půlstoletí.

Zdroj:
http://www.wired.com/2016/02/scientists-spot-the-gravity-waves-that-flex-the-universe/

http://www.novinky.cz/veda-skoly/394562-einstein-mel-pravdu-vedci-zachytili-gravitacni-vlny.htmlNaposledy upravil OKO dne 12/2/2016, 11:50 pm, celkově upraveno 1 krát (Reason for editing : Upřesnění)

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking