Diskuse nad zajímavými otázkami, hledání skrytých souvislostí

Komentáře

Autor: Zmrzlinář

avatar

310116

EM Drive (Elektromagnetický pohon)

Celý minulý rok bylo velké vzrušení kolem elektromagnetického pohonného systému, též známého, jako "EM Drive" - motor, který nemá fungovat, vyzval k výzkumu všechny až do fáze experimentální studie.
EM Drive je tak vzrušující díky obrovskému množství hnací síly, která nás může hypoteticky dostat na Mars za 70 dní, bez potřeby tuhého a drahého raketového paliva. Místo toho je vpřed poháněna mikrovlnami, odrážejícími se tam a zpět v uzavřené komoře. A to je to, proč má EM Drive tak silný a zároveň diskutabilní potenciál.
Tak efektivní, jak tento druh pohonu může znít, zpochybňuje jeden ze základních pilířů fyziky - zákon akce a reakce (Proti každé akci vždy působí stejná reakce; jinak: vzájemná působení dvou těles jsou vždy stejně velká a míří na opačné strany). Z tohoto důvodu byl mnohýmu zesměšňován a přehlížen v prvních letech  nového tisíciletí, kdy byl navrhnut anglickým vědcem Rogerem Shawyerem.
Ale o pár let později se skupina čínských vědců rozhodla sestrojit jejich vlastní verzi a k údivu všech skutečně fungovala. Poté to zopakoval americký vynálezce a tím přesvědčil Eagleworks Laboratories, oddělení NASA, vedených Haroldem "Sonny" Whitem, aby to zkusili. A připustili, že to skutečně funguje. Martin Tajmar, známý profesor a předseda Space Technologies na technické universitě v Drážďanech, pracoval na svém vlastním EM Drive a znovu dokázal, že generuje tah, ale nemohl to ještě prokázat.
Tajmar nabídl své výsledky v roce 2015 Američanům (American Institute for Aeronautics and Astronautics' Propulsion and Energy Forum and Exposition). Testováním revolučních pohonných systémů se zabývá již dlouhou dobu a jeho výsledky jsou ztěžejní pro ty, kteří hledají potvrzení funkčnosti EM Drive.


Zdroj: http://sci-techuniverse.blogspot.co.uk/2016/01/nasas-impossible-em-drive-works-german.html

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking